Jak přežít předvánoční shon? Prosincový to-do list

Byznysová strategie
Miriam Trofimenková
Miriam Trofimenková 04.12.2023 | 2 min
Předvánoční období přináší nejen radostná očekávání a vánoční světýlka, ale pro mnohé obchodníky i zvýšené pracovní tempo a záplavu úkolů. Jak však úspěšně přežít nápor před svátky a zároveň si zachovat rovnováhu mezi pracovním nasazením a osobním klidem?
Jak přežít předvánoční shon? Prosincový to-do list
Vánoční atmosféra, klid a radost je něco, co obchodníci v předvánočním období téměř neznají. Přišlo období v roce, kdy nákupy i stres dosahují ročního maxima – předvánoční prosinec. Jak přežít toto období a nezbláznit se z toho? Přinášíme vám praktický to-do list.

1. Jasně komunikujte datum doručení

Před Vánoci se počet balíčků rapidně zvyšuje a někteří zákazníci si neuvědomují, jakému množství práce jsou prodejci v předvánoční době vystaveni, a nakupují dárky na poslední chvíli. Aby se předešlo zklamáním a stížnostem, ujistěte se, že váš termín doručení není tak tajemný, jako obsah adventního kalendáře.

Jasně komunikujte, kolik dní trvá zpracování objednávky a do kdy jste schopni balíček doručit. Nechte tyto informace výrazně viditelné na hlavní stránce e-shopu, v popisech produktů, v nákupním košíku a v potvrzení objednávky. Zajistěte, že stanovené termíny jsou reálné.

2. Zajistěte si dostatečný počet vánočních skřítků

Analyzujte minulý rok a zhodnoťte, kolik objednávek, reklamací a vrácených objednávek jste v období Vánoc měli. Tato data vám pomůžou odhadnout, zda potřebujete dodatečnou vánoční posilu, nebo zda riskujete stížnosti, že zaměstnanci mají více práce než Ježíšek na Štědrý večer.

3. Optimalizujte strategii skladování a expedice

Promyslete si, jak mohou být objednávky vyřizovány co nejrychleji. Nejprodávanější produkty umístěte co nejblíže, aby se zrychlil proces hledání a balení. Informujte své zaměstnance o procesu balení a expedice, a všechny potřebné dokumenty umístěte na dobře viditelné místo. Pokud se vám balíčky připravené k expedici hromadí, gratulujeme – můžete si zahrát Vánoční tetris.

4. Přijměte do kolektivu chatbota

Stalo se z vašeho inboxu smetiště nezodpovězených otázek? Hromadí se vám opakující se dotazy nebo vám zákazníci dávají zabrat na zákaznické podpoře? Předvánoční stres postihuje všechny, a někdy je nejlepším řešením, pro zachování zdravého rozumu, implementace chatbota. Jednoduché otázky zvládne řešit 24/7, a nepříjemná nálada se na něj nepřenese.

5. Implementujte společenskou odpovědnost do své strategie

Využijte vánoční období k posílení společenské odpovědnosti firmy. Začleněním dobročinných aktivit, jako je podpora neziskových organizací, do předvánočního marketingu posílíte pozitivní obraz společnosti a přinesete magii Vánoc i těm, kteří by se k ní jinak nedostali. A kdo ví, možná se vám dobré skutky vrátí v podobě zvýšených tržeb.

6. Nasávejte atmosféru

Za svůj život zažijeme jen několik desítek Vánoc, tak ať stojí za to. Přestávky na načerpání vánoční atmosféry jsou klíčové. Po práci si užijte čas s rodinou a přáteli, vychutnejte si vůni Vánoc, punč a přehrajte si vánoční písně. Ve firmě můžete pozvat tým na společnou výzdobu stromečku z prázdných krabic. Vychutnejte si dobrou kávu, která je jako tajný lektvar k překonání všech výzev. Zkrátka nejlepším způsobem, jak zvládnout vánoční stres, je zábava.

7. Zaveďte neobvyklé vánoční tradice

Vytvořte si unikátní vánoční tradice, které přinesou radost do pracovního prostředí i uprostřed vánočního shonu. Možná by to chtělo zavést něco neobvyklého, jako třeba kolektivní výkřik z okna, pro uvolnění frustrace.


Závěr

Ať už vám pracovní povinnosti před Vánocemi kladou jakékoli výzvy, pamatujte na univerzální princip: rovnováha je klíčová. Náročné dny před svátky vyžadují nejen racionální přístup k práci, ale také schopnost najít si čas na odpočinek, rodinu a radost z vánoční atmosféry.
Miriam Trofimenková

Miriam Trofimenková

Miriam se věnuje hlavně správě a tvorbě obsahu pro sociální sítě. Přemýšlí, nad tím jak videa a fotky správně zakomponovat do komunikace dané značky a jak vše správně podpořit dobrým copy. Díky jejímu širokému záběru se nezalekne ani PPC či SEO optimalizací a dokáže rychle reagovat na měnící se trendy. Svůj ideální den začíná s knihou v ruce a končí na rockovém koncertu.

Držte krok s trendy digitálního marketingu

Pravidelný přísun znalostí, tipů a sem tam i akcí přímo ve vaší schránce.

arrow icon