Využití chatbotů v e-commerce: Jak využít umělou inteligenci pro efektivní komunikaci se zákazníky a automatizaci procesů

E-mail marketing
Šárka Doleželová
Šárka Doleželová 24.05.2023 | 3 min
Chatboti jsou chatovací programy využívající umělou inteligenci (AI), které dokáží komunikovat s lidmi pomocí textu nebo hlasu. AI umožňuje chatbotům rozumět přirozenému jazyku, reagovat na dotazy a požadavky zákazníků, automatizovat procesy a mnoho dalšího. V oblasti e-commerce mohou chatboty nabídnout řadu výhod, jako je rychlejší a pohodlnější způsob nákupu, lepší zákaznický servis, snížení nákladů či zvýšení konverzí. V tomto článku se podíváme na to, jak využít chatboty a jejich funkce na maximum.
Využití chatbotů v e-commerce: Jak využít umělou inteligenci pro efektivní komunikaci se zákazníky a automatizaci procesů

K čemu všemu můžete chatbota využít?

Zákaznický servis

Jednou z nejčastějších oblastí využití chatbotů v e-commerce je zákaznický servis. Chatboti mohou pomoci zákazníkům s různými dotazy, jako jsou informace o produktech, cenách, dostupnosti, dopravě, vrácení zboží nebo reklamacích.

Nákupní rádce

Chatboty lze také využít jako nákupní rádce. Zákazníka se zeptá na pár otázek, na základě kterých nabídne nejrelevantnější produkty či služby.

Personalizované nabídky

Chatboti mohou být použity k nabídce personalizovaných produktů a služeb na základě historie nákupů, preferencí a prohlížení produktů zákazníka, což může zvýšit pravděpodobnost opakovaného nákupu.

Průzkumy

Chcete-li například zařadit do vašeho portfolia nové produkty podle potřeb vašich zákazníků, můžete využít chatbota, aby se jich jednoduše zeptal. 

Zpětná vazba od zákazníků

Chatboty lze využít i k získávání zpětné vazby od zákazníků ve formě otázek na hodnocení produktu nebo celkové zákaznické zkušenosti. 

Sledování objednávek

Chatboty lze naprogramovat k poskytování informací o stavu objednávek, včetně toho, kdy bylo zboží odesláno a kdy se očekává doručení. To umožňuje zákazníkům snadno sledovat své objednávky a poskytuje jim větší kontrolu nad celým procesem.

Upozornění na novinky a akce

Chatboty můžete také využít k informování zákazníků o novém zboží, akcích a zajímavých nabídkách. Mohou také poskytnout doporučení dalších produktů v průběhu nákupu nebo novinky týkající se produktů, které již zákazník zakoupil.

Hlavní výhody a nevýhody chatbotů

Výhody

Automatizace a efektivita

Chatboti reagují okamžitě a jsou k dispozici 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Pomohou vám zvýšit efektivitu a nejběžnější úkoly zpracují automaticky bez nutnosti lidského zásahu.

Snížení nákladů na zákaznickou podporu

Chatboty lze naprogramovat k poskytování odpovědí na nejčastější dotazy zákazníků, a díky tomu se zaměstnanci zákaznického servisu mohou věnovat složitějším problémům.

Sběr dat

Díky chatbotům můžete jednoduše sbírat data o vašich zákaznících a jejich chování na webu, což vám může pomoci k přizpůsobení vaší marketingové strategie a personalizovanému oslovování zákazníků. Data získaná pomocí chatbotů vám mohou pomoci lépe porozumět potřebám vašich zákazníků a lépe se jim přizpůsobovat.

Lepší zákaznický zážitek

Chatboti mohou poskytovat rychlé, efektivní a personalizované odpovědi na dotazy zákazníků. Umožňují zákazníkům snadno a rychle najít informace, které hledají, a to bez nutnosti hledání na webu nebo čekání na odpověď zákaznického servisu. To vede k lepšímu zákaznickému zážitku a zvyšuje pravděpodobnost, že se k vám zákazníci budou vracet. 

Nevýhody

Omezení v oblasti lidské interakce

Chatbot zatím nedokáže nahradit lidskou interakci a není schopen poskytnout stejnou úroveň empatie a porozumění jako člověk. Pokud má zákazník složitější problém nebo si přeje řešit problém osobně, může pro něj být chatbot frustrující.

Omezení v porozumění jazyka

Chatboti mohou mít omezenou schopnost porozumění lidské řeči, což může vést k chybné interpretaci dotazu a poskytnout tak nesprávnou odpověď. 

Bezpečnostní rizika

Chatboti mohou obsahovat citlivé informace o zákaznících a firmách. Pokud chatbot není dostatečně chráněn, mohou být tyto informace ohroženy či zneužity.

V posledních letech se umělá inteligence stává stále významnějším nástrojem nejen pro obchodníky v oblasti e-commerce. Její využití má v e-commerce velký potenciál např. ke zlepšení zážitku zákazníků nebo zvýšení prodejů. Zákazníci očekávají, že budou mít možnost nakupovat online s minimálním úsilím a co nejefektivněji, s čímž vám umělá inteligence může pomoci. Pokud chcete být schopni i nadále konkurovat na trhu a nabídnout vašim zákazníkům nejlepší možný zážitek z nákupu, je třeba se naučit efektivně využívat potenciál umělé inteligence. 

Zajímají vás další užitečné tipy ohledně využití AI a jak vám může pomoci?

Přečtěte si náš další článek na téma Chat GPT.
 
Šárka Doleželová

Šárka Doleželová

Šárka je nadšenec do sociálních sítí, obsahu a využívání umělé inteligence. Našemu týmu dodává přehled v nejnovějších trendech, které hýbou marketingovým světem. Na práci ve Fordigy ji nejvíc baví různorodost klientů a také to, že se každý den naučí něco nového. Volný čas ráda tráví v přírodě, s přáteli, u knížky nebo dobrého filmu.

Doporučujeme

Související články

Držte krok s trendy digitálního marketingu

Pravidelný přísun znalostí, tipů a sem tam i akcí přímo ve vaší schránce.

arrow icon